?

Log in

No account? Create an account
око

forko

Горище

Риплять зачовгані сходи по дорозі до неба


Previous Entry Share Next Entry
око
forko

10 фактів про Україну в другій світовій або уроки для нащадків.

1. Для українців війна розпочалась в березні 1938р., коли внаслідок Мюнхенської змови, дружні Німеччині угорські війська збройно захопили новопроголошену Карпатську Україну, що перед тим була в складі Чехо-Словаччини. В боях було втрачено 430  убитими та більше 400 пораненими бійців Карпатської України. Сукупні ж втрати січовиків, за різними даним, склали від 2 до 6,5 тисяч чоловік. Це пояснюється тим, що більшість з них загинула не в зіткненнях з регулярними угорськими частинами, а в результаті зачисток і розстрілів полонених. Угорське населення почало полювати за групами січовиків і вбивати їх на місці без суду і слідства. Січовиків, які були передані полякам, теж розстрілювали на місці.
2. У вересневій кампанії 1939 р. вже 112 тис. українців вступили у двобій з Вермахтом у складі Війська Польського, 7 834 жовнірів української національності загинули у боях з Вермахтом під польськими прапорами, а 16 тис. отримали поранення у вересневій кампанії.
3. В Україні Червона армія широко практикувала так званий «достроковий» призов юнаків 16 – 17 років, яких без підготовки та часто  погано озброєних відразу кидали в бій, в результаті чого вони масово гинули.
4. Загалом у другій світовій війні загинув кожен п'ятий українець. Серед військовослужбовців призову на літо 1941 року уціліли тільки 3% з загальної кількості.
5.Загальні демографічні втрати України - включно з убитими, жертвами концтаборів, депортованими та евакуйованими - становлять не менше 14 млн. чоловік. З 41,7 мільйона людей, які мешкали до війни в УРСР, на 1945 рік залишилося тільки 27,4 мільйони чоловік.
6.Під час евакуації з України на Схід було забрано близько тисячі найкращих промислових підприємств України, які після війни не повернули в рідні міста. Підприємства, за створення яких український народ заплатив власною кров’ю (в буквальному розумінні цього слова), упродовж 1930-х рр. стали основою створення військово-промислового комплексу в східній частині СРСР у повоєнні роки.
7.В 1941 р. радянська влада при відступі залишала «випалену землю». При евакуації в Запоріжжі висадила в повітря Дніпрогес. Про це не знало ні цивільне населення, ні навіть поблизу розташовані військові частини, значна частина яких була потоплена водяним валом Дніпрогесу. В Дніпропетровську було підірвано хлібокомбінат разом із робітниками. В Одесі, при відступі Червоної армії, затопили приморські квартали разом з жителями, а поранених червоноармійців скинули в море разом із санітарними машинами. З Харкова вивезли сотні представників інтелігенції, щоб їх спалити в закритому будинку. В Умані живими замурували людей у льоху. Таких прикладів багато. І все це робили не нацисти, а комуністи при відступі.
8.Кореспондент газети «Saturday Evening Post», відвідавши в 1945 p. Україну, з жахом написав: «Те, що дехто намагається зобразити як «російську славу», було, насамперед, українською війною. Жодна європейська країна не постраждала більше від глибоких ран, нанесених своїм містам, своїй промисловості, сільському господарству, людській силі».
9. Друга світова війна повністю змінила етнічне обличчя українського суспільства. З України «зникли» такі впливові раніше національні меншини, як німці (виселили на схід СРСР або виїхали на Захід в Німеччину.), кримські татари, що впродовж віків були важливим фактором історії причорноморського регіону, в 1944 році вони були депортовані з Криму в Середню Азію, із майже 3 млн. українських євреїв війну пережили 800 тис. осіб (згодом 140 тис. з них виїхало до Польщі), із 2,5 млн. поляків до 1950 р. залишилося менше 400 тис. Натомість, кількість росіян із довоєнних 4 млн. зросла за перше повоєнне десятиліття до 7 млн. осіб.
10. Українці воювали проти Німеччини і в складі інших армій та військових частин, зокрема, багато з них служило в американській й канадській армії (в останній їх нараховувалося 40 тис.). Вони воювали і в французькому Русі опору. Тисячі українців служило у польській армії генерала Владислава Андерса і приймали участь у військових діях на британській стороні у Єгипті, Лівії й Італії. Також західні українці становили 2% складу польської дивізії ім. Тадеуша Костюшки та 70% чехословацької бригади генерала Людвіга Свободи.

promo forko june 18, 2013 11:43 46
Buy for 1 000 tokens
Цей добротний нащадок славних часів баб ці Австрії досі стоїть серед таких же кам'яниць квадрат у однієї з численних площ Ринок котрогось з галицьких міст. Його товстим стінам не страшна непогода, хоча й старечо порипують понівечені…

  • 1
Дякую Орко! Багато чого, для мене нове.
Збережу для себе.

Так, мені теж було цікаво покопатись в цій темі.

дякую за статтю. пізнавальні факти без зайвих політичних відступів.

дякую. стосовно 7-го пункту де можна почитати про Дніпропетровськ, Одесу, Харків і Умань? про ці факти не читав.

Про Умань- не шукайте.
В льоху на території уманської тюрми було замуровано біля 8 сотень РОЗСТРІЛЯНИХ в'язнів Чортківської тюрми.

Вибач, але...

>> в березні 1938р.
1939-го
Чому саме ця дата? Чому не участь українців у Громадянській війні в Іспанії (з обох боків) чи боротьба з угорськими та польськими терористами в Закарпатті, починаючи з вересня 1938?

>> коли внаслідок Мюнхенської змови
Внаслідок МЗ восени 1938-го було анексовано південні частини Закарпаття (з Ужгородом, Мукачевом та Береговим) та Словаччини (з Кошице). Агресія березня 1939-го не випливала з МЗ, а була власною ініціативою Угорщини

>> союзні Німеччині угорські війська
Угорщина перебувала у дружніх стосунках з Рейхом, але навряд чи правильно говорити про "союзні війська"

>> захопили новопроголошену Карпатську Україну
Агресія почалася 14.03, проголошення КУ - 15.03

>> що перед тим була в складі Чехії
Чехо-Словацької Республіки

>> «січовиків»
Чому в лапках?

>> Січовиків які здавалися полякам теж розстрілювали на місці.
Полякам ніхто не здавався. Угорці передали частину полонених громадян РП полякам, ті розстріляли їх на своєму боці Карпат

>> У вересневій кампанії 1939 р. вже 112 тис. українців вступили у двобій з Вермахтом у складі Війська Польського, 7 834 жовнірів української національності загинули у боях з Вермахтом під польськими прапорами, а 16 тис. отримали поранення у вересневій кампанії.
Точні числа, наскільки мені відомо досі є предметом дискусії, зокрема зважаючи на дезертирство частини українців (як й інших представників нацменшин) з ВП. Скільки загинуло в боях з РСЧА? Як бути зі спробою ОУН підняти антипольське повстання та активними бойовими діями між українцями та ВП, КОП і поліцією?

>> В Україні Червона армія широко практикувала так званий «достроковий» призов юнаків 16 – 17 років, яких без підготовки та часто погано озброєних відразу кидали в бій, в результаті чого вони масово гинули.
Коли, де?

>> Загалом у другій світовій війні загинув кожен п'ятий українець
Це з урахуванням тих, хто воював на боці Рейху та західних союзників? Втрати націоналістичного підпілля враховано?

>> Серед військовослужбовців призову на літо 1941 року уціліли тільки 3% з загальної кількості.
ЯМНЗП, це загальнорадянська статистика, це варто уточнити.

>> їх вигнали на Схід СРСР в 1941, 1944 і 1945 pp.
Імхо, вигнали - не те слово. + частина таки відступила услід за Вермахтом на Захід

>> кримські татари, що впродовж віків були важливим фактором історії причорноморського регіону, в 1944 році вони були депортовані з Криму в Середню Азію
Депортовано було й низку інших нацменшин з Криму та Приазов"я
+ як бути з поляками?

>> канадській армії (в останній їх нараховувалося 40 тис.).
Цифри постійно фігурують в пресі, але ніхто не може назвати першоджерело та підтвердити достовірність

>> в французькому русі опору.
ЯМНЗП, прийнято писати з великих літер

>> Тисячі українців служило у польській армії генерала Владислава Андерса
Знову ж таки питання до достовірності оцінки в тисячі

>> західні українці становили 2% складу польської дивізії ім. Тадеуша Костюшки
а багато східних українців (чи доречне уточнення східні/західні?) служили там на офіцерських посадах, відкомандировані з ЧА

>> 70% чехословацької бригади генерала Людвіга Свободи.
Чому наголос саме на бригаді? Ч/с підрозділ пройшов шлях від батальйону до корпуса

Не ображайся

ЗІ Я б дещо відкоригував. Зняв про КУ. Зробив наголос не про Україну в ДСВ (бо тоді треба говорити й про українців на боці Рейху - від ВВН до ягдкоманд Боровця), а про внесок України в перемогу в ДСВ. Зробив акцент на яскравих постатях (отримання Шандруком Віртуті Мілітарі за вересневу компанію, Кожедуб як кращий радянський ас, Дерев"янко як той, хто підписав капітуляцію Японії), втратах України (більше статистики, не просто "тисячі підприємств", а більш детально, можна у порівняннях) та маловідомих фактах (українці в обороні Сингапуру, чехословацьких частинах, на Іводзімі, у французькому Русі опору етс.)

>> в березні 1938р.
1939-го
Чому саме ця дата? - прямі військові зіткнення на українській війні.
>> коли внаслідок Мюнхенської змови
Внаслідок МЗ восени 1938-го було анексовано південні частини Закарпаття (з Ужгородом, Мукачевом та Береговим) та Словаччини (з Кошице). Агресія березня 1939-го не випливала з МЗ, а була власною ініціативою Угорщини - Без Мюнхенської змови такий сценарій був би неможливим
>> союзні Німеччині угорські війська
Угорщина перебувала у дружніх стосунках з Рейхом, але навряд чи правильно говорити про "союзні війська" - ок

>> захопили новопроголошену Карпатську Україну
Агресія почалася 14.03, проголошення КУ - 15.03 - тут важко підібрати інший термін

>> що перед тим була в складі Чехії
Чехо-Словацької Республіки - ок

>> «січовиків»
Чому в лапках? автоматично

>> Січовиків які здавалися полякам теж розстрілювали на місці.
Полякам ніхто не здавався. Угорці передали частину полонених громадян РП полякам, ті розстріляли їх на своєму боці Карпат - ок.

>> У вересневій кампанії 1939 р. вже 112 тис. українців вступили у двобій з Вермахтом у складі Війська Польського, 7 834 жовнірів української національності загинули у боях з Вермахтом під польськими прапорами, а 16 тис. отримали поранення у вересневій кампанії.
Точні числа, наскільки мені відомо досі є предметом дискусії, зокрема зважаючи на дезертирство частини українців (як й інших представників нацменшин) з ВП. Скільки загинуло в боях з РСЧА? Як бути зі спробою ОУН підняти антипольське повстання та активними бойовими діями між українцями та ВП, КОП і поліцією? - Точні числа практично завжди є предметом дискусії). Там багато можливих питань включно з кількістю українців в ЧА, що захоплювали ЗУ

>> В Україні Червона армія широко практикувала так званий «достроковий» призов юнаків 16 – 17 років, яких без підготовки та часто погано озброєних відразу кидали в бій, в результаті чого вони масово гинули.
Коли, де? При форсуванні Дніпра, наприклад, у жовтні 1943-го

>> Загалом у другій світовій війні загинув кожен п'ятий українець
Це з урахуванням тих, хто воював на боці Рейху та західних союзників? Втрати націоналістичного підпілля враховано?
Так, це втрати загалом.

>> Серед військовослужбовців призову на літо 1941 року уціліли тільки 3% з загальної кількості.
ЯМНЗП, це загальнорадянська статистика, це варто уточнити.

>> їх вигнали на Схід СРСР в 1941, 1944 і 1945 pp.
Імхо, вигнали - не те слово. + частина таки відступила услід за Вермахтом на Захід

>> кримські татари, що впродовж віків були важливим фактором історії причорноморського регіону, в 1944 році вони були депортовані з Криму в Середню Азію
Депортовано було й низку інших нацменшин з Криму та Приазов"я
+ як бути з поляками?. Можна добавити.

>> канадській армії (в останній їх нараховувалося 40 тис.).
Цифри постійно фігурують в пресі, але ніхто не може назвати першоджерело та підтвердити достовірність

>> в французькому русі опору.
ЯМНЗП, прийнято писати з великих літер

>> Тисячі українців служило у польській армії генерала Владислава Андерса
Знову ж таки питання до достовірності оцінки в тисячі

>> західні українці становили 2% складу польської дивізії ім. Тадеуша Костюшки
а багато східних українців (чи доречне уточнення східні/західні?) служили там на офіцерських посадах, відкомандировані з ЧА
Це запитання чи ствердження?)

>> 70% чехословацької бригади генерала Людвіга Свободи.
Чому наголос саме на бригаді? Ч/с підрозділ пройшов шлях від батальйону до корпуса

Не ображайся _ не ображаюсь, навпаки вдячний за уточнення, однак по багатьох моментах достовірність даних завжди буде спірною

ЗІ Я б дещо відкоригував. Зняв про КУ. Зробив наголос не про Україну в ДСВ (бо тоді треба говорити й про українців на боці Рейху - від ВВН до ягдкоманд Боровця), а про внесок України в перемогу в ДСВ. Зробив акцент на яскравих постатях (отримання Шандруком Віртуті Мілітарі за вересневу компанію, Кожедуб як кращий радянський ас, Дерев"янко як той, хто підписав капітуляцію Японії), втратах України (більше статистики, не просто "тисячі підприємств", а більш детально, можна у порівняннях) та маловідомих фактах (українці в обороні Сингапуру, чехословацьких частинах, на Іводзімі, у французькому Русі опору етс.)
Дякую, дещо поправлю.В персоналіях це дійсно може бути цікавим та гідно окремого посту.


Edited at 2014-05-06 08:47 am (UTC)

З України «зникли» такі впливові раніше національні меншини, як німці (які виїхали на Схід СРСР в 1941, 1944 і 1945 pp.)

виїхали - не дуже вдале слово. Хіба Ви мали на увазі, що "їх виїхали", тобто депортували. Особливо в 1944 та 1945 рр.

початково було "вигнали", воно теж було не надто вдалим, бо частина таки відступила услід за Вермахтом на Захід.

в тексті - Схід СРСР.
З Вермахтом відступали на Захід.
Отже, краще написати - виселили на схід СРСР чи виїхали на Захід в Німеччину

Относит. 3-го пункта. Мой отец говорит, что подобная практика призыва несовершеннолетних действовала и на Дону. Отца призвали 9-го мая 1943 года, а он сам родился 12 декабря 1926-го.

використовували усі можливі резерви.

познавательно. Спасибо!

Это не 10 фактов, а 10 мифов))) кроме депортации - было, факт) Ну украинцы воевали против Германии, кроме ублюдков-предателей....

факти-спростування в студію.

не було Мюнхенської змови. Було кремлівське кидалово у Мюнхені. Див. Ігор Лукес

  • 1